Marketing-Gesellschaft Oberlausitz-Niederschlesien mbHMarketing-Gesellschaft Oberlausitz-Niederschlesien mbH
Region turystycznyRegion gospodarczyRegion kulturowyZarząd Regionu

Odkryj skarby kultury Łużyc Górnych

Via Regia – Królewska Droga

Via Regia jest jednym z najważniejszych połączeń pomiędzy Europą Wschodnią i Zachodnią od początków średniowiecza aż do teraźniejszości. W krajach niemieckojęzycznych zwie się ją także „Hohe Straße“ („Wysoka droga"), tłumaczenie dosłowne brzmi „Królewska droga“.

Via Regia jest najstarszym i najdłuższym połączeniem między Europą Wschodnią i Zachodnią i w 2005 r. odznaczono ją tytułem „Europejska Droga Kulturowa" nadawanym przez Radę Europy.

Z historycznego punktu widzenia chodzi tu o drogę, która prawnie podporządkowana była królowi i dlatego znajdowała się pod specjalną ochroną. Handlarze mogli bezpiecznie się na niej poruszać. Także pielgrzymi i wędrowni czeladnicy korzystali z tej drogi. Chodzili (i chodzą) nią pielgrzymi, aby modlić się w Santiago de Compostela przy grobie Św. Jakuba. Nawet wojsko maszerowało wzdłuż Via Regia. Na tej trasie przemieszczały się wojska podczas Wojny Trzydziestoletniej, kampanii napoleońskich i obydwu Wojnach Światowych XX wieku.

Główny szlak prowadzi od Kijowa do Ukrainy poprzez Saksonię od Görlitz przez Budziszyn, Kamieniec, Großenhain, Grimma, Lipsk aż do hiszpańskiego Santiago de Compostela. Droga do Santiago de Compostela ciągnie się jak sieć wodna przez całą Europę.

Znaczenie Via Regia jest widoczne m.in. w gęstym położeniu miejscowości wzdłuż tej trasy. Przejścia rzeczne były najczęściej punktem wyjściowym do założenia osady a następnie miasta.

Od XII wieku liczne miasta urosły do rangi ważnych centrów handlu i gospodarki.

Handel i rzemiosło przyniosły miastom bogactwo i dobrobyt. Tym samym możliwa stała się budowa imponujących fortyfikacji oraz budowli mieszkalnych i sakralnych wzdłuż Via Regia. Podróżni, którzy przybywali z kierunku Kamieńska przechodzili w Budziszynie przez bramę Reichentor przy Rynku Zbożowym (Kornmarktplatz) i wchodzili na Drogę Królewską (Reichenstraße), która prowadziła bezpośrednio na Rynek.

Peterskirche w Görlitz

Peterskirche w Görlitz (Źródło: Sabine Wenzel)

Także Görlitz powstał dzięki Via Regia i dzięki niej rozwinął się do rangi jednej z najważniejszych metropolii handlowych. Poprzez Most Staromiejski w Görlitz Via Regia prowadzi przez Nysę na wschód. Pierwsza wzmianka tej trasy pochodzi z roku 1298. Od tego czasu Görlitz spełnia ważną „funkcję pomostu" na wschód i dziś fascynuje jako polsko-niemieckie Miasto Europejskie Görlitz/Zgorzelec.

Via Regia była i jest drogą wymiany kulturowej i komunikacji. Do dziś pozostaje przestrzenią ruchu o różnorodnym natężeniu, prowadzi poprzez niemieckie autostrady, niemieckie drogi państwowe i regionalne oraz poprzez pola. Łączy wschód z zachodem, różne kultury i krajobrazy oraz dzięki swojej historii w szczególny sposób przyczynia się do tworzenia wspólnej Europy.

www.viaregia-sachsen.de